Διαγωνισμός Astro Pi

Astro_Pi_1-01-500x262Το σχολείο μας προκρίθηκε, μεταξύ άλλων από όλη την Ευρώπη, να συμμετάσχει στη 2η φάση του διαγωνισμού Astro Pi Challenge, που διοργανώνεται από την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Διαστήματος (ESA). Για το λόγο αυτό παρέλαβε από την ESA ένα Astro Pi, δηλαδή έναν υπολογιστή Raspberry Pi μαζί με ένα σετ αισθητήρων, όμοιο με αυτό που έχει ήδη εγκατασταθεί στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS).

Στα πλαίσια του ομίλου Προγραμματισμού, οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με το Astro Pi και να γράψουν τα δικά τους προγράμματα για να απαντήσουν στις δύο προκλήσεις του διαγωνισμού: 1) Ανίχνευση ζωής στον ISS 2) Σχεδιασμός και προγραμματισμός επιστημονικού πειράματος με χρήση των αισθητήρων.

Στη συνέχεια, οι 5 ομάδες με τα καλύτερα προγράμματα που θα επιλεγούν από την κάθε χώρα θα έχουν την ευκαιρία να στείλουν τα προγράμματά τους για εκτέλεση στον ISS.