Το έθιμο της Περπερούνας στο σχολείο μας

Οι  μαθητές της Στ΄ τάξης του 8/θ Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Πατρών παρουσίασαν την Τετάρτη 20/10/2021 αναβίωση του αναβλαστικού εθίμου της Περπερούνας στον προαύλειο χώρο του Σχολείου μας. Ειδικότερα, οι μαθητές μας τραγούδησαν το τραγούδι «Περπερούνα περπατεί» συνοδεύοντας την Περπερούνα με ρυθμικές και ηχηρές κινήσεις (ταμπουρίνα).

Η Περπερούνα, ή Πιρπιρούνα, ή Βεβερίτσα, η Περπερού είναι ένα αναβλαστικό έθιμο για την καταπολέμηση της ξηρασίας και της ανομβρίας. Πρόκειται για ένα είδος δέησης που γινόταν παλαιότερα προκειμένου οι φθινοπωρινές και ανοιξιάτικες βροχές να βοηθήσουν τη γη να βλαστήσει. Το έθιμο γινόταν τον Οκτώβρη, αλλά επαναλαμβανόταν και το Μάρτη ή τον Απρίλη. Ένα κοριτσάκι γινόταν η Περπερούνα. Το στόλιζαν με λουλούδια και πρασινάδες και το ακολουθούσαν τα υπόλοιπα παιδιά κρατώντας ταψιά που τα χτυπούσαν δυνατά και τραγουδώντας την «Περπερούνα». Το κοριτσάκι το γύριζαν από πόρτα σε πόρτα. Ανά διαστήματα του τραγουδιού παιδί που κρατούσε αγιασμό κατάβρεχε συμβολικά την Περπερούνα, εκείνη κουνιόταν για να πέσει το νερό στη γη, για να το δει ο Θεός και να βρέξει κι Αυτός. Το έθιμο αυτό συναντάται σε διάφορες εκδοχές στην Ελλάδα αλλά και σε άλλους λαούς.

Δείτε περισσότερα εδώ: