Λαογραφική Έκθεση στο Μέγαρο Λόγου και Τέχνης από τους Μαθητές της Β’ τάξης

Οι μαθητές της Β’ τάξης συγκέντρωσαν  λαογραφικά αντικείμενα από ιδιωτικές τους συλλογές και διοργάνωσαν διαδραστική  λαογραφική έκθεση στο Μέγαρο Λόγου και Τέχνης στις 17 και 18 Μαρτίου. Την έκθεση επισκέφθηκαν δημοτικά σχολεία και Νηπιαγωγεία της Πάτρας. Οι μαθητές ανέλαβαν την ξενάγηση στο χώρο τονίζοντας ιδιαίτερα τις διαφορές που παρατηρούνται στις αγροτικές εργασίες, την οικοτεχνία και την καθημερινή ζωή από χθες μέχρι σήμερα. Η ξενάγηση ήταν πλαισιωμένη με ψηφιακές προβολές και εκπαιδευτικά  παιχνίδια.
Οι μαθητές που επισκέφτηκαν την έκθεση ενημερώθηκαν για το παραδοσιακό και σύγχρονο όργωμα, θέρισμα και αλώνισμα, τον τρόπο που λειτουργούσε ο αργαλειός  και για τα παλιά επαγγέλματα που σήμερα έχουν εκλείψει.
Την οργάνωση της λαογραφικής έκθεσης επιμελήθηκε η υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Ανδρεάννα Κουφού και η δασκάλα της τάξης κ.  Αριάδνη Κοκκινάκη.