Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης 3Χ3 2015

Ολοκληρώθηκε το καθιερωμένο πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης 3Χ3 (μικτών ομάδων) των μαθητών και των μαθητριών της ΣΤ? Τάξης του 8/Θ ΠΔΣΠΠ και του 2/Θ ΠΔΣΠΠ. Το πρωτάθλημα εντάσσεται στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής και με αφορμή τη διδασκαλία του αθλήματος της καλαθοσφαίρισης. Οι μαθητές/τριες συγκρότησαν ομάδες των 3 παικτών οι οποίες με κλήρωση  χωρίστηκαν σε 2 ομίλους και στη 1η  φάση αγωνίστηκαν με σύστημα «ένας εναντίον όλων». Στη 2η φάση οι ομάδες  αγωνίστηκαν σε αγώνες κατάταξης, ανάλογα με τη θέση που κατέλαβαν στην 1η φάση. Αξίζει να σημειωθεί πως τους αγώνες διαιτήτευσαν οι ίδιοι οι μαθητές.

Στον τελικό αγωνίστηκαν οι ομάδες  «ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ» και «ΑΣΤΡΑΠΗ», ενώ στον μικρό τελικό οι ομάδες «ΝΒΑ» και «ΝΥ Νικς». Πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε το «ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ».  Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η ομάδα της «ΑΣΤΡΑΠΗΣ», ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η ομάδα «ΝΒΑ». Στους νικητές απονεμήθηκε αναμνηστικό μετάλλιο από τον διευθυντή του 8/Θ ΠΔΣΠΠ κ. Χαράλαμπο Αλεξόπουλο. Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την αθλητική δράση των παιδιών.