Μαθητικό συνέδριο “Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου”

Οι μαθητές του 8/Θ Πειραματικού Δημοτικού σχολείου συμμετείχαν στο μαθητικό συνέδριο που διοργάνωσε το ΠΛΠΠ με τίτλο “Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου”και υλοποιήθηκε στις 17-18-19-20/4/2024 με τη συμμετοχή 394 σχολείων από όλη την Ελλάδα. Οι γονείς των μαθητών καθώς και όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές είχαν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν τις παρουσιάσεις που έλαβαν χώρα σε αυτό το συνέδριο 3μερης διάρκειας.

Οι μαθητές του τμήματος Δ1 παρουσίασαν την παρακάτω εργασία για τη Βιοπικοιλότητα της περιοχής μας.

Βιοπικοιλότητα Δ1

Η εργασία με τίτλο Γέφυρα «Χαρίλαος Τρικούπης» – «οπτικές των μαθητών» που παρουσίασαν οι μαθητές του 8/θ ΠΔΣΠΠ σε συνεργασία με τους μαθητές του ΔΣ Αντιρρίου είχε ως θέμα τη Γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου «Χαρίλαος Τρικούπης». Οι μαθητές που ζουν σε Ρίο και Αντίρριο, δύο πόλεις  εκατέρωθεν της γέφυρας, έγραψαν ποιήματα, τραγούδια, και δημιούργησαν τρισδιάστατες κατασκευές και ζωγραφιές εκφράζοντας έτσι τη δική τους οπτική για την γέφυρα. Όλα τα παραγόμενα έργα των μαθητών ενσωματώθηκαν σε ένα βίντεο που παρουσιάστηκε στο μαθητικό συνέδριο «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου» που διοργανώθηκε από το ΠΛΠΠ στις 17-19-19&20/4/2024. Μέρος των εργασιών παρουσιάζεται παρακάτω.

Επιβλέποντες εκπαιδευτικοί:

• 8/Θ ΠΔΣΠΠ Γρίβα Αντωνία ΠΕ08, Κυπριανίδου Μαρίνα ΠΕ11, Χρυσαυγή Κωστοπούλου ΠΕ70
  • 6/Θ ΔΣ Αντιρρίου Βασιλοπούλου Σπυριδούλα ΠΕ70

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης παρουσίασαν την παρακάτω εργασία για τις Αποθήκες Μπάρρυ της περιοχής μας.

Αποθηκες Μπαρρυ

Οι μαθητές της Β’ τάξης παρουσίασαν την παρακάτω εργασία για το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού.

ποστερ, μαθητικό συνέδριο 2024

Οι μαθητές της Γ’ τάξης παρουσίασαν την παρακάτω εργασία για τον πολιτισμό των πρώτων Αχαιών.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ_ ΣΥΝΕΔΡΙΟ