Απολογισμός Δανειστικής Σχολικής Βιβλιοθήκης

Στα σπάργανα της δημιουργίας της βιβλιοθήκης, η Ε’ τάξη, με εμψυχώτρια τη δασκάλα της τάξης κα Σοφία Πατούχα, συγκέντρωσε, ταξινόμησε και κωδικοποίησε τα βιβλία που υπήρχαν στο χώρο του σχολείου. Επίσης, δημιούργησαν τον κανονισμό της βιβλιοθήκης, το πρόγραμμα δανεισμών  και χρήσης της βιβλιοθήκης για όλες τις τάξεις και παρότρυναν τους μαθητές και τις μαθήτριες να δωρίσουν τα παλιά τους βιβλία δίνοντας το παράδειγμα με τις δικές τους δωρεές. Ευχαριστούμε παιδιά!

Για την παρακολούθηση των δανεισμών και επιστροφών χρησιμοποιήθηκε το σύστημα ΒΙΒΛΙΟΔΑΝΟΣ, μία υπηρεσία που είναι δωρεάν και ελεύθερη προς χρήση. Μέχρι το τέλος Μαΐου  έχουν καταγραφεί 500 βιβλία, ενώ τα ενεργά μέλη της βιβλιοθήκης είναι 70. Τα στατιστικά δείχνουν ότι τα αγόρια προτιμούν την κατηγορία «Επιστημονικά – Φύση», ενώ τα κορίτσια τα λογοτεχνικά βιβλία της σειράς «Μαγικό Ουράνιο Τόξο».