Συμμετοχή του σχολείου στο Run Greece

Ομάδα μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας έλαβε μέρος στον  «Αγώνα Παιδιών 850μ». Στόχος των αγώνων ήταν η χαρά της συμμετοχής, η βελτίωση της ψυχικής και σωματικής υγείας, η μύηση των μαθητών στον αθλητισμό, η  κοινωνικοποίηση των συμμετεχόντων, αλλά και η γνωριμία τους με το κέντρο της πόλης της Πάτρας.
Ο αγώνας αυτός είχε και ιδιαίτερο κοινωνικό χαρακτήρα. Μέσα από το πρόγραμμα, «ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ»,  οι διοργανωτές προσέφεραν χρήματα  για Κοινωνικές Δράσεις του Δήμου της πόλη μας.
Παράλληλα, οι οικογένειες των μαθητών μας προσέφεραν μεγάλη ποσότητα τροφίμων προκειμένου να διατεθούν στο πρόγραμμα σίτισης που υλοποιούν οι Κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου μας (Κ.Ο.ΔΗ.Π), σε συνεργασία με τη Ιερά Μητρόπ
ολη, για να βοηθήσουν οικογένειες απόρων μαθητών της πόλης μας.

Τους μαθητές συνόδεψαν ο Διευθυντής Αλεξόπουλος Χ. και ο Εκπαιδευτικός ΦΑ Παπαγιαννόπουλος Δ.