Διάκριση του σχολείου μας στον 8ο περιφερειακό διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής WRO Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας

Την 3η θέση στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας κατέλαβε το σχολείο μας στον 8ο περιφερειακό διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας που διεξήχθη στην Πάτρα, το Σάββατο 14 Μαΐου 2022. Ο διαγωνισμός τελεί  υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και διεξάγεται κάθε χρόνο από τον οργανισμό εκπαιδευτικής  και επιστήμης WRO Hellas. Στο διαγωνισμό παίρνουν μέρος σχολικές και ιδιωτικές ομάδες εκπαιδευτικής ρομποτικής από όλη την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας. Το σχολείο μας συμμετείχε με την ομάδα του ομίλου Robogrammers” και κατέλαβε την 3η θέση. Η ομάδα παρουσίασε το έργο με τίτλο «Αυτόνομο Θερμοκήπιο Φράουλας», το οποίο παίρνει μετρήσεις υγρασίας εδάφους και ενεργοποιεί αυτόματο πότισμα ενώ ταυτόχρονα ένα ρομποτικό όχημα εντοπίζει και συλλέγει αυτόνομα τις ώριμες φράουλες.

Συγχαίρουμε τους μαθητές Δριμάλα Χρύσανθο, Καγκάνη Γιώργο , Κατσιρόπουλο Βασίλη και Πιτσιούγκα Δημήτρη,  καθώς και την προπονήτρια της ομάδας και εκπαιδευτικό του σχολείου μας κα Αγγελική Αλεξανδροπούλου για την εξαιρετική παρουσία τους και την επιτυχία τους.

Εκ της διευθύνσεως