Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Πατρών

Με ιδιαίτερη επιτυχία υλοποιήθηκαν οι δραστηριότητες που είχαν οργανώσει οι σύλλογοι διδασκόντων του Σχολείου μας (8/θέσιο Δημοτικό, 2/θέσιο Δημοτικό και Νηπιαγωγείο) για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων είχε ως εξής:

8:15 – 09:00    Συζήτηση στην τάξη για τα οφέλη του αθλητισμού/ είδη αθλημάτων κλπ

09:00 – 12:00  Δραστηριότητες όπου συμμετείχαν οι μαθητές/-τριες ανά τάξη.

Στον αύλειο χώρο δημιουργήθηκαν ζώνες άσκησης όπου διαδοχικά οι τάξεις δραστηριοποιήθηκαν στα εξής αγωνίσματα:

• Ζώνη 1. Τρέξιμο
  • Ζώνη 2. Σχοινάκι
  • Ζώνη 3. Περπάτημα
  • Ζώνη 4. Ελεύθερο παιχνίδι.
  • Ζώνη 5,6,7 Ποδόσφαιρο – Μπάσκετ – Βόλεϊ (Δ-Ε-ΣΤ)

12:00 – 13:05 επιστροφή στις τάξεις/ Ενημέρωση για θέματα αθλητισμού/ κατασκευές κλπ

Με ενθουσιασμό υποδέχθηκαν οι μαθητές του σχολείου τον κ. Κάτσιρα και τους παίκτες της ομάδας μπάσκετ «Προμηθέας» οι οποίοι μίλησαν με τους μικρούς μαθητές, έπαιξαν μπάσκετ μαζί τους μοίρασαν αθλητικές στολές της ομάδας και υπέγραψαν στις μπλούζες και τα τετράδιά τους.

Τους ευχαριστούμε θερμά και τους προσκαλούμε σε νέες συνεργασίες και δράσεις!