ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

Η Ε’ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στο Πανελλαδικό Μαθητικό Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας με θεματικό άξονα:  «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου» παρουσιάζοντας το Σάββατο 29 Απριλίου 2023 την εργασία τους με τίτλο

«Οικοσυστήματα του τόπου μου με ιδιαίτερη αισθητική και περιβαλλοντική αξία».

Δίκτυο 82 σχολικών μονάδων της χώρας μας συνεργάστηκαν και συνυπήρξαν υπό τον συντονισμό του Πειραματικό Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών εκπονώντας ερευνητικές εργασίες, έργα δημιουργικής γραφής, εικαστικά, δρώμενα, ψηφιακές αφηγήσεις, μουσικές παραγωγές, βιωματικά εργαστήρια, πάνω στις εξής υποενότητες της βασικής θεματικής:

α) Τοπική ιστορία και εθιμικές τοπικές συνήθειες

β) Μνημεία και αρχαιολογικοί χώροι

γ)  Τοπική Λογοτεχνία/ Συνδεδεμένοι με τον τόπο λογοτέχνες

δ) Τέχνες και  αρχιτεκτονική

ε) Τοπική  ιδιομορφία: φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον

στ) Οικονομική ζωή/ εμπορική δραστηριότητα

ζ) Εξέχουσες μορφές του τόπου.

Αποτέλεσμα του Δικτύου αποτέλεσαν 146 εργασίες, τις οποίες εκπόνησαν 1150 συμμετέχοντες μαθητές με τους 287 επιβλέποντες καθηγητές τους,   και παρουσιάστηκαν στο  ομώνυμο  Πανελλαδικό Μαθητικό Υβριδικό Συνέδριο που διεξήχθη διαδικτυακά την Πέμπτη 27/4/23 και την Παρασκευή 28/4/23 και δια ζώσης το Σάββατο 29/4/23 για τις σχολικές μονάδες που μετακινήθηκαν στην πόλη μας για αυτό τον σκοπό.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές της Ε’ τάξης για την έρευνα, τη σύνθεση και την παρουσίαση της εργασίας τους και στους γονείς που στήριξαν το έργο με την ενεργή εμπλοκή και την παρουσία στο Συνέδριο.

Μπορείτε να δείτε την εργασία των μαθητών στο παρακάτω σύνδεσμο.

Τη μουσική επιμέλεια του τραγουδιού «Στο Καστριτσιάνικο ποτάμι» είχε η μουσικός του σχολείου μας κα Γκέλυ Μητρογιάννη.