Οργάνωση σεμιναρίου για γονείς με θέμα «Ασφάλεια στο διαδίκτυο για γονείς Νηπιαγωγείου και Δημοτικού Σχολείου»

Τη Δευτέρα 18 Μαρτίου 2024  πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση-σεμινάριο με θέμα «Ασφάλεια στο διαδίκτυο για γονείς Νηπιαγωγείου και Δημοτικού Σχολείου» που διοργανώθηκε  στο πλαίσιο του δικτύου Πειραματικών Σχολείων, στο οποίο συμμετέχει η σχολική μας μονάδα, σε συνεργασία με το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου, το οποίο τελεί υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ITE).

Το σεμινάριο είχε ως στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των γονέων σχετικά με θέματα που αφορούν στην ασφαλή χρήση του Διαδικτύου από τα παιδιά.

Ειδικότερα, εστιάστηκε στον τρόπο που πρέπει να μιλήσουμε στα μικρά παιδιά για την ασφάλεια στο διαδίκτυο, τι πρέπει να προσέχουν οι γονείς και ποια εργαλεία υπάρχουν και μπορούν να βοηθήσουν στην προστασία των παιδιών από διαδικτυακούς κινδύνους.

Εισηγητής του Webinar ήταν ο κ.  Γιώργος Κορμάς – Υπεύθυνος Γραμμής Βοηθείας Help-line.gr Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου ΙΤΕ.