Robogramming (Robotics and Programming)
Όμιλος Ρομποτικής

Robogramming (Robotics and Programming)

Λίγα Λόγια για τον όμιλο

Υπευθυνη Εκπαιδευτικός: Αγγελική Αλεξανδροπούλου

Ο όμιλος απευθύνεται στους μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του δημοτικού σχολείου, οι οποίοι χωρισμένοι σε σταθερές ομάδες θα δουλεύουν συγκεκριμένα project με θέμα την Ρομποτική και τον προγραμματισμό. (Robotics and Programming = Robogramming).

Στόχος είναι η  καλλιέργεια της υπολογιστικής και αλγοριθμικής σκέψης  και η ανάπτυξη της δεξιότητάς επίλυσης προβλημάτων.

Ο παραπάνω στόχος θα επιτευχθεί με ποικίλες δραστηριότητες που θα περιλαμβάνουν δημιουργία κατασκευών LEGO και προγραμματισμός των συγκεκριμένων κατασκευών με τη βοήθεια του Λογισμικού EV3, NXT, WeDo και WeDo 2.0 της LEGO.

Επιπρόσθετα θα χρησιμοποιηθεί το ελεύθερο και δωρεάν λογισμικό makecode της Microsoft, προκειμένου οι μαθητές να εξοικειωθούν με τον προγραμματισμό του μικροελεγκτή micro:bit αλλά και την κατασκευή αγαπημένων ηλεκτρονικών παιχνιδιών όπως το minecraft και άλλα arcade παιχνίδια.  Πολλές  έρευνες  έχουν  δείξει  πως η εφαρμογή του gamification (παιχνιδοποίηση) και των τεχνικών του στην εκπαίδευση,  οδηγούν σε βέλτιστα μαθησιακά αποτελέσματα.

Οι συγκεκριμένες δραστηριότητες μπορούν να υλοποιηθούν και σε περιβάλλον σύγχρονης και ασύγχρονης εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης σε περίπτωση που αυτό απαιτηθεί.

Οι μαθητές μέσα από την κατασκευή των ρομπότ καλλιεργούν την φαντασία τους, αναπτύσσουν τις κινητικές τους δεξιότητες, μαθαίνουν να είναι δημιουργικοί, να επιλύουν προβλήματα, να επικεντρώνουν την προσοχή τους και να λειτουργούν ομαδικά.

Η εκπαιδευτική ρομποτική δίνει τη δυνατότητα στα παιδιά να δράσουν ως επιστήμονες- εφευρέτες και να ανακαλύψουν δικές τους καινοτόμες ιδέες και λύσεις. Πέρα όμως από τις ικανότητες που προσφέρει η Εκπαιδευτική Ρομποτική στους μαθητές, τους φέρνει σε επαφή με έναν τομέα της τεχνολογίας που θα δούμε ραγδαίες εξελίξεις τα επόμενα χρόνια.

Σκοπός: H καλλιέργεια της υπολογιστικής και αλγοριθμικής σκέψης και η ανάπτυξη της δεξιότητάς επίλυσης προβλημάτων.
Επιμέρους στόχοι:
  • Η ενθάρρυνση της δηµιουργικής έκφρασης.

• Εφαρμογή των γνώσεων των μαθημάτων φυσικών επιστημών (Μαθηματικά, Φυσικά) σε πραγματικές συνθήκες.

• Η συνεργασία και η αρµονική ένταξη του μαθητή στην οµάδα.

• Η ανάπτυξη των φυσικών και διανοητικών ικανοτήτων.

• Η ανάπτυξη της δημιουργικότητας.

• Καλλιέργεια δεξιοτήτων Μοντελισμού και προσομοίωσης.

• Πληροφορικός, ψηφιακός και τεχνολογικός γραμματισμός των μαθητών.

• Καλλιέργεια στρατηγικής σκέψης.

• Ικανότητα επίλυση προβλημάτων

• Μελέτη περιπτώσεων (case studies).

• Εξοικείωση με τις κατασκευές.

• Προσέγγιση της πλάγιας σκέψης.

Πρόγραμμα Δράσεων
  • Γνωριμία με το εκπαιδευτικό πακέτο EV3 και NXT της LEGO.

• Κατασκευή βασικών μηχανικών μερών με την βοήθεια των δομικών στοιχείων

• Γνωριμία με το περιβάλλον διεπαφής με το ρομποτικό σύστημα

• Κίνηση των ρομποτικών συστημάτων

• Βασικές λειτουργίες κινητήρων

• Αισθητήρες και τρόποι χρήσης τους

• Κατασκευή και προγραμματισμός ολοκληρωμένου αυτοκινούμενου ρομποτικού συστήματος.

• Κίνηση Παράλληλα σε τοίχο

• Κίνηση πάνω σε μαύρη γραμμή

• Δημιουργία ολοκληρωμένου Project με συγκεκριμένες αποστολές.

Υλικό που θα χρησιμοποιηθεί
  • Πακέτα εκπαιδευτικής Ρομποτικής WeDo και WeDo 2.0 της LEGO.
  • Προγραμματιστικό Περιβάλλον Ανάπτυξης Scratch 2.0
  • Πακέτα εκπαιδευτικής Ρομποτικής EV3 και NXT της LEGO.
  • Προγραμματιστικό Περιβάλλον Ανάπτυξης της LEGO (για EV3 και NXT)
  • Προγραμματισιτκό περιβάλλον makecode της microsoft
  • Επιλεγμένοι ιστότοποι
  • Βίντεο, πολυμεσικές παρουσιάσεις