Τα σχολεία βάζουν… τρίποντο!

Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης υλοποίησε, με την έγκριση και την υποστήριξη των Υπουργείων Παιδείας και Θρησκευμάτων και Πολιτισμού και Αθλητισμού, Περιφερειών και Δήμων το πρόγραμμα «Τρίποντα Ελλάδα στα Σχολεία» σε όλη την Ελλάδα. Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό και βιωματικό αθλητικό πρόγραμμα που δίνει τη δυνατότητα σε μαθητές Δημοτικών Σχολείων να έρθουν σε επαφή με το μπάσκετ, να δοκιμάσουν, να προσαρμοστούν στις μικρές ηλικίες, τις δυνατότητές τους αλλά και να γνωρίσουν την ομαδική άθληση. Μέσα από τα ειδικά σχεδιασμένα ερωτηματολόγια που συμπλήρωσαν ανώνυμα οι μαθητές και οι μαθητές μετά τις αθλητικές δράσεις, συμπεραίνουμε δυστυχώς ότι μεγάλη μερίδα παιδιών ηλικίας 8-12 ετών (Γ΄, Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων) απέχουν εντελώς από τη συστηματική άσκηση. . Στόχος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης είναι να μειώσει τους αριθμούς αυτούς, προάγοντας τον αθλητισμό και την επίθεση του στις μικρές ηλικίες.