Ανακαλύπτοντας τα μουσεία της Ευρώπης – 2Θ

2/θέσιο  Πειραματικό  Δημοτικό Σχολείο Πανεπιστημίου  Πατρών
Τάξεις Α, Γ, Δ
Σχολικό έτος 2016 -17

Οι μαθητές  ανακάλυψαν  άλλες χώρες και λαούς της Ευρώπης συνειδητοποιώντας την τεράστια σημασία των Μουσείων για την πολιτιστική τους ταυτότητα. Πιο συγκεκριμένα μελέτησαν την σημασία της ύπαρξης των Μουσείων, ανακάλυψαν τα είδη μουσείων, επεξεργάστηκαν τους κανόνες συμπεριφοράς κατά την επίσκεψη σε ένα μουσείο.Το επόμενο βήμα ήταν να ανακαλύψουν πέντε από τα πιο διάσημα μουσεία της Ευρώπης και να συλλέξουν σημαντικές πληροφορίες για το που βρίσκονται και τις συλλογές με τα εκθέματα.Τέλος προσέγγισαν το θέμα του προγράμματος μέσω της ζωγραφικής και της τέχνης του ψηφιδωτού.

[gview file=”https://dim-aei-patras.ach.sch.gr/autosch/wordpress/wp-content/uploads/2017/06/μουσεία.ppt”]

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί  Παναγάκη Παρασκευή ΠΕ06, Κουτσομητρόπουλος Δημήτριος ΠΕ19, Κουφού Σοφία ΠΕ70